Ajankohtaiset yleiskaavat


Kurkimäen osayleiskaava

Kuopion kaupunki on käynnistänyt Kurkimäen osayleiskaavan laadintatyön. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on ollut julkisesti nähtävänä 9.4.-23.4.2018 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Pasi Ronkainen, 044 718 5433, pasi.ronkainen(at)kuopio.fi
 

Kelloniemen osayleiskaava

Kuopion kaupunki on käynnistänyt Kelloniemen osayleiskaavan laadintatyön. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on ollut julkisesti nähtävänä 12.2.-26.2.2018 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Virpi Leminen, 044 718 5435, virpi.leminen(at)kuopio.fi


Petäjälampi-Sieraniemi-Ruokosalmi

Kuopion kaupunki on käynnistänyt Petäjälampi-Sieraniemi-Ruokosalmi osayleiskaavan laadintatyön. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on ollut julkisesti nähtävänä 30.10.-12.11.2017 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42. Alustavan aikataulun mukaan kaavatyö jatkuu syksyllä 2018.

Lisätietoja antaa Heli Laurinen, 044 7185 430, heli.laurinen(at)kuopio.fi
 

Nilsiän keskustan osayleiskaava

Nilsiän kaupunginhallitus hyväksyi 1.3.2010 osayleiskaavaluonnoksen nähtäville. Aineisto on ollut nähtävänä 8.3.-31.3.2010. Kaavatyö jatkuu syksyllä 2018.

Lisätietoja antaa Heli Laurinen, 044 7185 430, heli.laurinen(at)kuopio.fi
 

Hepomäen osayleiskaava

Kaupunginhallitus hyväksyi 20.8.2018 osayleiskaavaluonnoksen nähtäville. Osayleiskaavaluonnos on nähtävänä 10.9.-9.10.2018 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Jaana Kostiainen, 044 718 5436, jaana.kostiainen(at)kuopio.fi

 

Itkonniemi-Vanha-Asema osayleiskaava

Kuopion kaupunki on käynnistänyt Itkonniemi-Vanha-Asema osayleiskaavan laadintatyön. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on ollut julkisesti nähtävänä 27.3.-10.4.2017 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Jaana Kostiainen, 044 718 5436, jaana.kostiainen(at)kuopio.fi
 

Vanuvuoren osayleiskaava

Kuopion kaupunki on käynnistänyt Vanuvuoren osayleiskaavan laadintatyön. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on ollut julkisesti nähtävänä 6.2.-2.3.2017 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Virpi Leminen, 044 718 5435, virpi.leminen(at)kuopio.fi
 

Syvänniemen osayleiskaava

Kaupunginhallitus hyväksyi 15.1.2018 osayleiskaavaluonnoksen nähtäville. Aineisto on ollut nähtävänä 29.1.-2.3.2018 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Jukka Holopainen 044 718 5418, jukka.holopainen(at)kuopio.fi


Neulaniemen osayleiskaava

Kaupunginhallitus hyväksyi 20.3.2017 osayleiskaavaehdotuksen nähtäville. Aineisto on ollut nähtävänä 28.3.-28.4.2017 valtuustotalon aukioloaikana viraston asiakaspalvelussa, Suokatu 42.

Lisätietoja antaa Sonja Tilaeus 044 718 5432, sonja.tilaeus(at)kuopio.fi ja Juha Romppanen 044 7185 410, juha.romppanen(at)kuopio.fi

Julkaisuja Julkaisuja

Lisää aiheesta Lisää aiheesta

Asiakaspalvelu Asiakaspalvelu

Kaavoitusinsinööri
Jukka Holopainen
044 718 5418
jukka.holopainen(at)kuopio.fi

Kaavoitusinsinööri
Pasi Ronkainen
puh. 044 7185 433
pasi.ronkainen(at)kuopio.fi      

Yhteystiedot Yhteystiedot

Kuopion kaupunki
Strateginen maankäyttö

Käyntiosoite
Suokatu 42 A, 2.krs

Postiosoite
PL 1097, 70111 Kuopio

Yleiskaavapäällikkö
Heli Laurinen
044 718 5430
heli.laurinen(at)kuopio.fi