Koronatartuntojen tilanne Kuopiossa
Koronatartuntamääristä tiedottaminen on lopetettu, koska tartuntamäärät eivät enää kuvaa todellista tautitilannetta.
Jos olet sairastunut, mutta yleisvointisi on hyvä, sinun ei tarvitse ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon tai hakeutua koronavirustestiin. Voit halutessasi tehdä kotitestin.
Tärkein ohje sairastuneelle on: jää kotiin ja vältä kontakteja muihin, kunnes oireet ovat lievittyneet. Vältä kontakteja oman talouden ulkopuolisiin henkilöihin vähintään viiden vuorokauden ajan.
Suosittelemme maskin käyttöä ja turvavälien huomioimista aina, kun liikut ihmisten parissa.
Tietoa koronaviruksesta | Kuopio
Tietoa koronaviruksesta - Pohjois-Savon sairaanhoitopiiri (psshp.fi)
14.10.2021
Maanantaisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 30 uutta koronatartuntaa (noin kolmen päivän aikana).
Tartunnoista:
- yhdeksässä tapauksessa tartunnan saanut on ollut jo karanteenissa altistumisen vuoksi
- seitsemän tartunnan osalta ei ole tietoa tartunnan lähteestä
- kuusi on peräisin ystäväpiiristä
- kolme työpaikalta
- neljä on altistunut koronapositiiviselle henkilölle
- yksi on peräisin toiselta paikkakunnalta
Tiedotamme koronatartuntojen tilanteesta seuraavan kerran maanantaina 18.10.2021.
11.10.2021
Torstaisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 91 uutta koronatartuntaa (noin neljän päivän aikana).
Tartunnoista:
- 12 osalta tartunnan lähteestä ei ole tietoa
- 4 on toiselta paikkakunnalta
- 37 on perheensisäisiä tartuntoja
- 16 peräisin ystäväpiiristä
- 11 peräisin työpaikalta
- 5 peräisin altistumisesta koronapositiiviselle henkilölle
- 2 baarista
- 3 yksityistilaisuudesta
- 1 ulkomailta
Joukkoaltistumisia on ollut Kuopion kristillisessä päiväkodissa, Saaristokaupungin Touhula-päiväkodissa, Lehtoniemen päiväkodissa ja Kelloniemen päiväkodissa. Altistuneiden lasten vanhemmille on tiedotettu asiasta ja altistuneet asetettu karanteeniin.
Tiedotamme koronatartuntojen tilanteesta seuraavan kerran torstaina 14.10.2021.
7.10.2021
Kuopion kaupungin maanantain tiedotteen jälkeen on todettu 53 koronatartuntaa (huom: noin kolmen päivän aikana):
- 13 jo karanteenissa
- 9 työpaikalta
- 4 yökerhosta
- 6 ei tietoa lähteestä
- loput kaveripiiristä tai perhealtistuksia
Pirtin, Martti Ahtisaaren ja Vehmersalmen kouluissa on alkuviikon aikana tullut ilmi koronavirustartuntoja ja yhteensä useampia kymmeniä tartuntaan liittyviä altistumisia. Altistuneita on tiedotettu aiheesta ja asetettu karanteeniin.
Kuopion kaupungin tartuntatautien yksikkö joutuu priorisoimaan jäljitystyötä ja kohdentamaan resurssinsa todellisen leviämisriskin tapauksiin. Emme voi enää asettaa kaikkia kuopiolaisia karanteeniin, vaan kohdennamme virallisia karanteeneja suuren riskin tilanteisiin.
Jatkossa ihmisten tulee siis itse ottaa vastuuta käyttäytymisestään saadessaan tiedon altistumisestaan ja noudattamaan karanteenin verrattavia olosuhteita.
Tiedotamme koronatartuntojen tilanteesta seuraavan kerran maanantaina 11.10.2021.
4.10.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu kahdeksan uutta koronatartuntaa. Niistä kolme tartunnansaajaa on ollut jo karanteenissa altistuksen vuoksi, ja yksi on perheen sisäinen tartunta. Kaksi tartuntaa johtuu kaverialtistuksesta ja kahden kohdalla ei ole tietoa tartunnan lähteestä.
Jatkossa Kuopion kaupunki tiedottaa koronatartunnoista kahdesti viikossa, maanantaisin ja torstaisin. Enää ei ole tarvetta seurata tartunnan saaneiden määrää niin tarkasti, kun rokotusten ansiosta heidän oireensa ovat lievempiä. Aikoja rokotuksiin on koko ajan vapaana, ks. tarkemmin: www.kuopio.fi/koronarokotukset.
3.10.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 11 uutta koronatartuntaa. Tartunnoista on:
- 1 kaveriporukasta
- 3 samasta taloudesta
- 2 työpaikalta
- 1 kohdalla ei tietoa tartunnan lähteestä
- muiden kohdalla selvitykset ovat vielä kesken
2.10.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 33 uutta koronatartuntaa. Tartunnoista on:
- 9 perheensisäisiä
- 3 kaveripiiristä
- 6 työpaikka-altistuksen seurauksena
- 1 yökerhosta
- 10 kohdalla tartunnanlähteestä ei tietoa
- muiden osalta selvitykset ovat vielä kesken
1.10.2021
- 13 on ollut jo karanteenissa tiedossa olevan perheessä, työpaikalla tai kaveripiirissä tapahtuneen altistumisen vuoksi
- 1 toiselta paikkakunnalta
- 2 Kuopion yöelämästä
- 5 perhe- tai tuttavapiiristä
- 2 työpaikoilta
- 4 tartunnan lähteestä ei ole tietoa
30.9.2021
- perheensisäisiä tartuntoja 5, joista 3 jo karanteenissa olevilla
- työpaikalta 5, joista 1 jo karanteenissa olevalla
- kaverilta 3
- baari/yökerho 2
- joukkueharrastuksesta 1
- yksityistilaisuudesta 1
- lisäksi 1 tartunta yksityisessä hoivakodissa
29.9.2021
- 8 perhealtistumisen vuoksi karanteenissa olleita
- 3 kaveriporukassa altistumisen vuoksi karanteenissa olleita
- 1 yökerhosta
- 2 työpaikka-altistumisesta
- 2 ulkomailta
- 3 yksityistilaisuuksista
- 8 tartunnan lähteestä ei tietoa
Sakkyn Kolmisopen yksikössä on tapahtunut joukkoaltistuminen, josta altistuneet ovat saaneet tiedon Wilma-viestillä.
28.9.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu neljä uutta koronatartuntaa. Näistä yksi on saatu ulkomailta ja kaksi samassa taloudessa tapahtuneen altistumisen seurauksena. Yhden tartunnan lähde on tuntematon.
Muistutamme, että myös kahdesti rokotetut voivat saada koronatartunnan. Rokotukset suojaavat lähinnä vakavalta koronainfektiolta. Koska Kuopio on leviämisvaiheessa, kaikkien on hyvä noudattaa edelleen hygieniaohjeita sekä käyttää maskia silloin, kun etäisyyksiä ei voi pitää.
Taudinjäljityksessä on ollut viime aikoina haasteita. Kaikki koronatartunnan saaneet eivät ole antaneet jäljittäjille tietoa kaikista altistumispaikoistaan, kuten harrastuksistaan. Tämä vaikeuttaa jäljittämistyötä, joten toivomme tiivistä ja hyvässä hengessä tapahtuvaa yhteistyötä.