Koronatartuntojen tilanne Kuopiossa
Koronatartuntamääristä tiedottaminen on lopetettu, koska tartuntamäärät eivät enää kuvaa todellista tautitilannetta.
Jos olet sairastunut, mutta yleisvointisi on hyvä, sinun ei tarvitse ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon tai hakeutua koronavirustestiin. Voit halutessasi tehdä kotitestin.
Tärkein ohje sairastuneelle on: jää kotiin ja vältä kontakteja muihin, kunnes oireet ovat lievittyneet. Vältä kontakteja oman talouden ulkopuolisiin henkilöihin vähintään viiden vuorokauden ajan.
Suosittelemme maskin käyttöä ja turvavälien huomioimista aina, kun liikut ihmisten parissa.
Tietoa koronaviruksesta | Kuopio
Tietoa koronaviruksesta - Pohjois-Savon sairaanhoitopiiri (psshp.fi)
27.9.2021
26.9.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 16 uutta koronatartuntaa, joista suurin osa nuoria aikuisia ja perheen sisäisiä tartuntoja.
Tartunnanjäljitys on edelleen ruuhkautunut. Koronatestissä käyneitä ja mahdollisesti koronalle altistuneita pyydetään odottamaan lisäohjeita kotona ja vastaamaan myös tuntemattomasta numerosta tulevaan soittoon.
25.9.2021
Eilisen jälkeen on Kuopiossa todettu 41 positiivista koronatartuntaa, joista suurin osa on todettu opiskelijoilla ja ovat perheensisäisiä tartuntoja.
Koska kaikkia ei ole ehditty kontaktoida, pyydetään koronatestissä käyneitä tarkistamaan vastaukset Omakanta-verkkopalvelusta. Pyrimme olemaan yhteydessä tartunnan saaneisiin mahdollisimman pian.
Vallitsevan epidemiatilanteen ja ruuhkautuneen jäljityksen vuoksi, pyydämme lisäksi, että kaikki, jotka epäilevät altistuneensa koronavirukselle, jäisivät omaehtoiseen karanteeniin, jolla voidaan estää tartuntojen edelleen leviäminen.
24.9.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 34 uutta koronatartuntaa.
Tartunnoista
-7 on peräisin yökerhosta
-6 perheensisäistä
-9 altistunut koronapositiiviselle tuttavalle
-1 peräisin yksityistilaisuudesta
-2 kohdalla ei tietoa tartunnan lähteestä
-muiden kohdalla selvitykset kesken
Koronavirukselle on saattanut altistua 16.-18.9.2021 Bar Nousussa ja Ravintola Apteekkarissa.
23.9.2021
Eilisen tiedotteemme jälkeen Kuopiossa on todettu 24 uutta koronatartuntaa:
- 6 perheensisäistä
- 4 kohdalla ei tietoa tartunnan lähteestä
- 2 yökerhoista
- 1 yksityistilaisuudesta
- muiden kohdalla selvitykset ovat vielä kesken
Lisäksi Inkilänmäen päiväkodissa ja englanninkielisessä päiväkodissa on todettu altistumista, josta on mennyt tieto huoltajille.
22.9.2021
Eilisen tiedotteen jälkeen Kuopiossa on todettu 31 uutta koronatartuntaa.
Tartunnoista
-5 todettu yökerhosta
-2 liittyy opiskelijatapahtumaan
-12 olleet jo karanteenissa altistumisen vuoksi
-2 kohdalla ei tietoa tartunnan lähteestä
-muiden kohdalla selvitykset vielä kesken.
Lisäksi Pumpputorin päiväkodissa tapahtunut altistuminen. Vanhemmille on mennyt jo tieto asiasta ja altistuneet on asetettu karanteeniin.
21.9.2021
Eilisen tiedotteen jälkeen Kuopiossa on todettu 7 uutta koronatartuntaa:
-2 on peräisin kuopiolaisista ravintoloista
-2 kaksi opiskelijatapahtumista
-1 todettu aiemman altistumisen vuoksi karanteenissa olleella henkilöllä.
-2 tartunnan lähdettä selvitetään vielä.
20.9.2021
Eilisen tiedotteen jälkeen Kuopiossa on todettu 15 uutta koronatartuntaa:
- 2 liittyy aiemmin tiedossa olevaan opiskelijatapahtumaan
- 1 samasta taloudesta saanut tartunnan
- 1 yökerhosta
- 1 kohdalla ei tietoa tartunnan lähteestä
Muiden osalta selvitykset ovat vielä kesken.
19.9.2021
- 6 opiskelijatapahtumista tai opiskelijakaverilta
- 1 toiselta paikkakunnalta
- 1 työpaikalta
- 1 perheensisäinen tartunta