Osallistumis- ja arviointisuunnitelmat

 

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (OAS) laaditaan kaavan vireilletulovaiheessa. OASissa kerrotaan kaavan tarkoitus, tavoitteet, selvitystarpeet, arvioitavat vaihtoehdot, osalliset, se milloin ja miten kaavoitukseen voi osallistua, sekä tavoiteaikataulu ja yhteyshenkilöt. Osallistumis- ja arviointisuunnitelmaa voidaan täydentää kaavaprosessin aikana.
 

Keskustan osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)
(täydennetty 31.3.2020)

Lisätietoja:
Jaana Kostiainen, 044 7185 436, jaana.kostiainen(at)kuopio.fi
 

Kelloniemen osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)
(täydennetty 5.5.2020)

Lisätietoja:
Sonja Tilaeus, 044 718 5432, sonja.tilaeus(at)kuopio.fi
 

Kurkimäen osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)

Lisätietoja:
Pasi Ronkainen, 044 7185 433, pasi.ronkainen(at)kuopio.fi
 

Nilsiän keskustan osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)

Lisätietoja:
Heli Laurinen, 044 7185 430, heli.laurinen(at)kuopio.fi
 

Petäjälampi-Sieraniemi-Ruokosalmi osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)

Lisätietoja:
Heli Laurinen, 044 7185 430, heli.laurinen(at)kuopio.fi
 

Ranta- ja maaseutualueiden yleiskaavamuutokset 2020


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)

Lisätietoja:
Jukka Holopainen, 044 7185 418, jukka.holopainen(at)kuopio.fi
 

Suovu-Palosen osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)

Lisätietoja:
Jukka Holopainen, 044 7185 418, jukka.holopainen(at)kuopio.fi
 

Vanuvuoren osayleiskaava


Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (pdf)
(täydennetty 16.4.2020)

Lisätietoja:
Marika Huovinen, 044 7185 435, marika.huovinen(at)kuopio.fi

Asiakaspalvelu Asiakaspalvelu

aamupäivä (8 - 12)
kaavoitusinsinööri
Jukka Holopainen
044 718 5418
jukka.holopainen(at)kuopio.fi

ma, ti, ke iltapäivä (12 - 16)
kaavoitusinsinööri
Pasi Ronkainen
044 718 5433
pasi.ronkainen(at)kuopio.fi 
 

Yhteystiedot Yhteystiedot

Kuopion kaupunki
Strateginen maankäyttö

Käyntiosoite
Suokatu 42 A, 2.krs

Postiosoite
PL 1097, 70111 Kuopio

yleiskaavapäällikkö
Heli Laurinen
044 718 5430
heli.laurinen(at)kuopio.fi