Teatteriin lasten kanssa – lastennäytelmät syksyllä 2025

Kuopion kaupunginteatterin syksyssä nähdään runsaasti lastennäytelmiä ja koko perheen esityksiä. Poimi tästä sinua kiinnostavat suosikit tai tule katsomaan vaikka kaikki!

Lisätietoja esityksistä ja lipuista löydät klikkaamalla esityksen nimeä.

Hotelli Home ja Hiipivä Hepuli (esitykset 23.–24.9.)
Hurmaava näytelmä hotellin sydämellisestä henkilökunnasta ja puuhakkaista asukkaista. 
Ikäsuositus: 3+

Vuodenpäivä (esitykset 26.9.–13.12.)
Jukka Itkosen runoihin tehty runonäytelmä, jossa vuodenajat, päivänvaiheet ja ihmiselämä rinnastuvat ihastuttavaksi teatterielämykseksi. Esitys sopii vauvoille ja perheen pienimmille ensimmäiseksi teatterikokemukseksi. Esiintyjänä Lotta Vaattovaara. 
Ikäsuositus: 0–7 v.

Viiru ja Pesonen (esitykset 8.–9.10.)
Vallaton esitys käsittelee tuttujen hahmojen kautta ystävyyttä ja yksinäisyyttä, ikuisia teemoja, jotka kiinnostavat vauvasta vaariin.
Ikäsuositus: 3+

Etsivät (esitys 10.11.)
Etsivät kohtaavat erilaisia haasteita ja ajautuvat hassuihin tilanteisiin niitä selvittäessään. Kutkuttava esitys yhdistää fyysistä komiikkaa ja nykysirkusta.
Ikäsuositus: 5+

Good Game? (esitykset 29.11.–13.12.)
Ajatuksia herättävä näytelmä kertoo ystävyydestä, kiusaamisesta ja pelikulttuurista. Esityksen aikana pääset vaikuttamaan tapahtumien kulkuun!
Ikäsuositus: alakouluikäisille

Molli ja suuri telttaretki (esitykset 9.–10.12.)
Ystävykset selättävät pahat tuulet ja pipit – ja oppivat, että joskus suurin seikkailu löytyy läheltä, vaikka ihan omalta pihalta.
Ikäsuositus: 3+