Särkiniemen asukastoiminta jatkuu uusissa tiloissa 1.10.2025 alkaen​ 

Kukka kädessä, ihminen laittaa kuumaliimaa kukkaan.

Kuopion kaupungin järjestämä asukastoiminta Särkiniemessä jatkuu uusissa tiloissa 1.10. alkaen. Asukastilana toimii Nuorisoasunnot ry:n erillistalo Nurmitie 11:sta tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 9–15, jolloin kaupungin yhteisötyöntekijä on paikalla. Uusi tila palvelee paremmin myös Särkilahden asukkaita Särkiniemen asukkaiden lisäksi.  

Muusikko Antti Raekallio esiintyy uudessa Särkiniemen asukastilassa avajaispäivänä keskiviikkona 1.10.2025 klo 10. Mukana on myös MusaMaja, jossa pääsee kokeilemaan itse erilaisia soittimia. Musamaja soveltuu niin lapsille kuin aikuisille. 

Kaikenikäiset asukkaat ovat tervetulleita asukastilaan viettämään aikaa, seurustelemaan, osallistumaan tilaisuuksiin ja toimintaan ja halutessaan järjestämään erilaista toimintaa esimerkiksi tapahtumia, kerhoja tai piirejä. Asukastilojen toiminta on aina maksutonta.

Kuopion kaupungin asukastiloja on myös Länsi-Puijolla, Männistössä, Nilsiässä ja Karttulassa. Lisäksi toimintaa järjestetään säännöllisesti myös Alava-talolla, Vehmersalmella ja Puijonlaakson ja Neulamäen kirjastoissa. Asukastoimintaa toteutetaan niin sisä- kuin ulkotiloissa sekä erilaisissa tapahtumissa. 

Asukas- ja yhteisötoimintaan ja asukastiloihin voi tutustua tarkemmin Kuopion kaupungin verkkosivuilla osoitteessa www.kuopio.fi/asukas-ja-yhteisotoiminta