Tammimarkkinat ja kalakukon leivonnan SM-kilpailut 23.-24.1.
Tammimarkkinoita vietetään Kuopion torilla perjantaina ja lauantaina 23.–24.1.2026
Kuopion tori täyttyy jälleen perinteisestä markkinatunnelmasta, kun Tammimarkkinat tuovat tarjottavaa kaupunkilaisten iloksi. Torilla voi tehdä löytöjä ja nauttia markkinaperinteestä, joka yhdistää paikalliset herkut, taidokkaan käsityön ja savolaisen toritunnelman. Torilta löytyy tänäkin vuonna perinteiset kuopiolaisten markkinatuotesuosikit kutenviipurinrinkelit ja karkit, liha- ja kalatuotteet, lämpimät vaatteet ja asusteet sekä kodin käyttötarvikkeet.
Tänä vuonna tapahtumaan on ilmoittautunut reilut viisikymmentä kauppiasta, mikä vastaa määrällisesti vuoden 2025 tasoa. Koronavuosien jälkeen markkinoilla on riittänyt hyvin asiakkaita, ja kauppa on käynyt vilkkaasti kuin vanhoina aikoina.
Kuopion Tammimarkkinoita on järjestetty Kuopion kauppatorin nykyisellä paikalla 1800 -luvulta lähtien ja ne edustavat Suomen vanhimpia markkinaperinteitä. Vuosikymmenten aikana markkinat ovat tuoneet ihmisiä yhteen ja luoneet torille ainutlaatuisen savolaisen tunnelman keskelle kuopiolaista talvea.
Tammimarkkinoilla kisataan jälleen Suomen parhaan kalakukkomestarin tittelistä
Kuopion Tammimarkkinoiden yhteydessä perjantaina 23.1. kilpaillaan jälleen Suomen parhaan kalakukkoleipurin tittelistä.
Kalakukon leivonnan SM- kilpailussa on kolme sarjaa: Perinteiset kalakukkosarjat yrityksille ja kotileipureille sekä kaikille avoin Juhlakukko-sarja, johon hyväksytään vapaaseen tyyliin valmistettuja suolaisia ja makeita kukkoja. Sarjan kilpakukko voi olla esimerkiksi perinteisestä kalakukosta inspiraation saanut makea jälkiruokakukko.
Kilpailuun voi osallistua tuomalla omaan tyyliin valmistettu kisakukko perjantaina 23.1. klo 8-9 välillä osoitteeseen Haapaniemenkatu 23, B (Savon Martat). Kukon oheen tulee jättää kirjekuori, josta löytyy leipojan tai yrityksen nimi ja yhteystiedot, leipomuksen raaka-aineluettelo sekä tieto siitä, mihin kilpasarjaan kukko osallistuu. Kilpailuun osallistuvat kukot arvostellaan ulkonäön, rakenteen ja maun perusteella. Kunkin sarjan voittaja palkitaan 100€ lahjakortilla ja kunniakirjalla.
Kilpailun tuomaristossa toimii mm. Ravintolamestarit Oy:n toimitusjohtaja Eeva Mertanen, MKN Itä-Suomen ruoka- ja elintarvikeasiantuntija Sanna Louna, Savonia-ammattikorkeakoulun TKI-asiantuntija (ruokajärjestelmä) Johanna Kantala ja Savon Martat ry:n ravitsemusasiantuntija Henna Jalkanen. Tammimarkkinat ja Kalakukon leivonnan SM-kilpailun järjestää Kuopion kaupunkikeskustan kehittämisyhdistys ry.