Talviliikunnan viikonlopputiedote 12.2.2026

Tulevan viikonlopun ajankohtaiset uutiset ulkoliikuntapaikoilta tulevat tässä. 

Jäämaratonradan varteen Matkustajasatamaan on pystytetty teltta, jossa on penkit luistinten vaihtoa varten. Luistelijoiden kannattaa edelleen huomioida se, että kova pakkanen saattaa tehdä lisää railoja jäähän. Valitettavasti moottorikelkoilla on edelleen ajettu jäämaratonradalla ja sen yli – tämä ei ole radan toiminnan kannalta hyväksi! 

Luistinradat ja kaukalot: Varsinkin tekonurmipohjaisissa kaukaloissa on kovalla pakkasella syntynyt syviäkin halkeamia. Mikäli niistä aiheutuu vaaraa luistelijoille, joudumme sulkemaan luistelupaikan siihen asti, kunnes ne saadaan taas turvalliseen käyttökuntoon. 

Lippumäen tekojääradalla järjestetään perjantaina 13.2. klo 17–20 kaikille avoin ja maksuton Jääurheiluviikot -ulkojäätapahtuma. Kyseessä on uusi koko perheen tapahtumakokonaisuus, joka tuo eri jääurheilulajit näkyvästi esiin osana valtakunnallista Suomi liikkeelle -kokonaisuutta. Radan varaus alkaa jo klo 15. 

Hiihtolatujen osalta maastoladuille tarvittaisiin edelleen lisää lunta. Jäälatuverkoston tilanne on hyvä. Latujen kunnostustilanne päivittyy osoitteeseen: https://kuopio.fluentprogress.fi/outdoors/