Talviliikunnan viikonlopputiedote 26.2.2026

Tulevan viikonlopun sääennusteet ovat vaihdelleet pitkin viikkoa, mutta tämän hetkisillä ennustuksilla Kuopion talviliikuntapaikoilla mennään viikonloppua kohti seuraavilla suunnitelmilla.

Ladut:

Lauantaina maalatuja kunnostetaan maltillisesti, kun on odotettavissa pakastuvaa säätä. Jäälatuja ei kunnosteta. Sunnuntaina latuja kunnostetaan enemmän, sama koskee myös jäälatuja. Kunnostuksia voi seurata reaaliaikaisesta seurannasta: https://kuopio.fluentprogress.fi/outdoors/

Laduilla huomioitavaa on se, että maata on vieläkin näkyvillä epätasaisemmilla latupohjilla. Laduilla ei saa kävellä ja latualueeseen kuuluu myös vapaan hiihtotavan väylä. Ylitykset ja lyhyet siirtymät ovat sallittuja. Kävelyyn tarkoitetut Kuopion talvikävelyreitit löytyvät täältä: https://www.kuopio.fi/vapaa-aika-ja-hyvinvointi/liikkuva-kuopio/ulkoilu-ja-retkeily/talvikavelyreitit/

Puijolla käydään lauantaina ja sunnuntaina Puijon hiihtoseuran järjestämät Iivo-cupin 5. osakilpailu ja Pohjois-Savon piirinmestaruushiihdot. Kilpailut käydään Iivon lenkillä (2,5 km).

Linkki kisasivuille: Puijon Hiihdot ja Iivo-cup 28.2.-1.3.2026

Luistelualueet:

Mahdollisten vesisateiden ja auringon vaikutuksesta kaukaloiden/luistelualueiden jäänlaatu saattaa heiketä nopeastikin. Tämä voi aiheuttaa sen, että joitakin kohteita joudutaan sulkemaan turvallisuussyistä. Kaukalo ei ole käytössä, mikäli sieltä on otettu maalit pois. Iltaisin sinne ei myöskään laiteta valoja. Liikkuva Kuopio-sivuilta voit tarkistaa myös oman kaukalosi tilanteen.