Katupölykausi on alkanut
Tie- ja katupinnat ovat kuivuneet aurinkoisella säällä, ja liikenne nostaa ilmaan talven mittaan teille ja kaduille talven aikaan kertynyttä pölyä. Katupöly on pääosin karkeaa pölyä, joka nousee autoliikenteen vaikutuksesta ilmaan kuivilta katu ja tiepinnoilta sekä pihoilta. Katupölystä tyypillisesti noin 10 % on kuitenkin myös terveydelle haitallisempia pienhiukkaisia, jotka päätyvät syvälle ihmisten hengitysteihin aiheuttaen vakavampia terveyshaittoja ja -oireita. Korkeita hiukkaspitoisuuksia mitataan katupölykaudella erityisesti liikenneväylien välittömässä läheisyydessä.
Vallitsevat pölypitoisuudet voivat tällä hetkellä aiheuttaa haittaa vakavia hengityselin- ja verenkiertoelin sairauksia poteville henkilöille sekä muille riskiryhmille, kuten vanhuksille ja pienille lapsille. Oireita saavien kannattaa välttää liikkumista ja voimakasta fyysistä ponnistelua vaativia toimia ulkona erityisesti liikenneväylien välittömässä läheisyydessä. Itseään voi suojata katupölyltä esimerkiksi FFP2-luokan hengityssuojaimella.
Kuopion, Siilinjärven ja Varkauden ilmanlaadun reaaliaikaiset mittaustulokset ovat nähtävissä verkkosivulla ja valtakunnallisesti Ilmatieteen laitoksen sivuilla. Mittaustulokset ovat nähtävissä myös mobiilisovelluksissa KuopioAir ja VarkausAir, jotka ovat ladattavissa Android -käyttöjärjestelmälle Google Play Storesta ja IOS-käyttöjärjestelmälle Appstoresta.