Sähköautojen latauspisteitä hallinto-, koulu- ja päiväkotikiinteistöihin

Kuopion kaupungin hallinto-, koulu- ja päiväkotikiinteistöihin on tänä syksynä asennettu asetusten mukaiset sähköautojen latauspisteet. Type 2 -latauspisteitä on yhteensä 50 kappaletta (max. 11 kW) ja pienempitehoisia Suko-latauspisteitä 100 kappaletta. Osassa kiinteistöjä tehoa on jouduttu rajoittamaan, koska lataus on samassa ryhmässä autojen lämmitystolppien kanssa. Latauspisteet sopivat tavallisesti myös hybridisähköautoille, mutta yhteensopivuus kannattaa tarkistaa oman auton ohjekirjasta. Lainsäädäntö edellyttää vähintään yhtä latauspistettä kiinteistöihin, joissa on vähintään 20 autopaikkaa.
 
Latureissa on lisäkilpi, joka kertoo juuri kyseessä olevan operaattorin pysäköintiohjeen tai linkin latausaseman käyttöohjeeseen. Latauspaikalle saa pysäköidä vain ladattavan auton – ja sen tulee olla latauksessa. Lisäksi kaupungin henkilöstöltä vaaditaan voimassa oleva pysäköintilupa. Pysäköinninvalvonta seuraa sääntöjen noudattamista ja väärästä pysäköinnistä voi tulla kaupungin taksojen mukainen maksumuistutus. Virka-ajan ulkopuolella latauspisteet ovat kaikkien käytettävissä eikä henkilöstöpysäköintilupaa tarvita. P-alueen lisäkilpi voi kuitenkin ohjata erityisistä poikkeusajoista.
 
Kiinteistöillä on alkuun vain yksi latauspiste lain minimivaatimusten mukaisesti. Latauksen hinta on noin 30 snt/kWh.
 
Huom! Sähköautojen lataaminen perinteisistä ”lämmitystolpista” tai kaupungin muista pistorasioista, joita ei ole tarkoitettu nimenomaan sähköautonlataamiseen, on ehdottomasti kielletty!