Rakennusvalvonta palvelee kesällä poikkeuksellisin aukioloajoin
Kuopion alueellinen rakennusvalvonta on suljettuna kesällä 6.–26. heinäkuuta välisen ajan eli viikot 28–30. Pyydämme huomiomaan, että rakennusvalvonnan ollessa suljettuna, uusia lupahakemuksia ei käsitellä eikä suoriteta myöskään viranomaiskatselmuksia.
Viikolla 26 puolletuista lupahakemuksista tehdään lupapäätökset viikolla 27. Viikolla 27 puolletuista lupahakemuksista lupapäätökset pyritään tekemään viikolla 31. Lupapiste-palvelu on avoinna ja sinne voi toimittaa dokumentteja ja uusia hakemuksia. Viikkojen 28–30 aikana saapuneita uusia lupahakemuksia käsitellään resurssien mukaan viikolta 31 alkaen, kuitenkin viimeistään viikolla 32. Täydennettyjä lupahakemuksia käsitellään viikosta 31 alkaen.
Pyydämme huomioimaan myös, että työnjohtajailmoitukset ja erityissuunnitelmat tulee toimittaa Lupapisteeseen ennen kyseisiin töihin ryhtymistä, vaikka asioita ei käsiteltäisi.
Myös rakennusvalvontamittaukset suljettuna osin heinäkuussa
Myös rakennusvalvontamittaukset ovat suljettuna 6.–19. heinäkuuta. Pyydämme huomioimaan, että merkintämittaukset kannattaa tilata hyvissä ajoin ennen edellä mainittua sulkeutumisaikaa.
Palvelun ollessa suljettuna, emme suorita rakennuspaikkojen merkintää, ja sähköisellä lomakkeella tuona ajankohtana saapuneet merkintätilaukset suoritetaan viikolta 30 alkaen.