Taiteiden Yö houkutteli runsaasti kävijöitä Kuopion kaupungin museoihin
Kuopion kaupungin museokohteissa vieraili Taiteiden Yön aikana perjantaina 28.8.2026 yhteensä 9 348 kävijää. Tapahtuman aikana museoihin oli vapaa pääsy klo 12–21, ja kävijät pääsivät näyttelyiden lisäksi kokemaan monipuolista taide-, kulttuuri- ja perinneohjelmaa.
Suosituin Taiteiden Yön museokohde oli Kuopion taidemuseo KUMMA, jossa vieraili yhteensä 4 358 kävijää, heistä 1151 tutustui Valmed ry:n Huominen-mediataidenäyttelyyn museon sisäpihalla. Kävijämäärä kasvoi yli 600 henkilöllä viime vuodesta.
Myös poikkeuksellisesti avoinna ollut J. V. Snellmanin kotimuseo lisäsi suosiotaan: museossa vieraili 784 kävijää, mikä on noin 40 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Kuopion museossa kävijöitä oli 3 046 ja Kuopion korttelimuseossa 1 160. Vaikka kokonaiskävijämäärä jäi edellisvuoden ennätystasosta, nähtiin museoissa jälleen vilkas ja hyväntuulinen Taiteiden Yö, jota siivitti lämmin loppukesän sää.
Taidetta, yhdessä tekemistä ja kulttuuriperintöä
Kuopion museossa kävijöitä innostivat yhteisöllinen piirustussessio sekä tanssi- ja musiikkiesitykset. KUMMAssa kiinnostusta herätti näyttelyiden lisäksi sisäpihan mediataide, joka toi uudenlaisia näkökulmia tulevaisuuteen ja yhteiskunnallisiin teemoihin.
Korttelimuseossa yleisöllä oli ainutlaatuinen mahdollisuus tutustua suutarin tuvan rakennuksen korjausrakentamisen tuloksiin ja perinnekäsityötaitoihin. Kansanlauluyhtye iLO toi museokorttelin vehreälle pihalle elävää musiikkia ja yhteisöllistä tunnelmaa.
J. V. Snellmanin kotimuseossa keskusteltiin vilkkaasi Snellmanin elämästä ja 1800-luvun Kuopiosta. Monille vierailijoille käynti oli ensimmäinen. – J. V. Snellmanin kotimuseon avoinna olo jaksaa ilahduttaa kaupunkilaisia, sillä sinne pääsee tutustumaan vain harvoin. Eräskin kävijä kertoi olevansa 77-vuotias kuopiolainen ja vierailevansa museossa nyt ensimmäistä kertaa, kertoo museopalveluiden päällikkö Helka Väisänen.
– Taiteiden Yö osoittaa hienolla tavalla museoiden vaikuttavuuden osana kaupunkilaisten arkea ja juhlaa. Museot tarjoavat elämyksiä, uusia näkökulmia ja yhteisiä kokemuksia, jotka tuovat ihmisiä yhteen. On palkitsevaa nähdä, kuinka tapahtuma madaltaa kynnystä tutustua museoihin ja tarjoaa tuhansille ihmisille mahdollisuuden kohdata kulttuuria omalla tavallaan, Väisänen toteaa.
Taiteiden Yö vahvisti jälleen kuopiolaisten kiinnostusta kulttuuriin sekä museoiden roolia avoimina ja helposti lähestyttävinä kohtaamispaikkoina.