Savilahden Valoilmiö-tapahtumassa julkistetaan vuoden aikana valmistuneita taideteoksia

Sillan alikulku täynnä sateenkaaren värejä.

Valoilmiö-tapahtuma esittelee vuoden aikana Savilahden alueelle valmistuneita Valon kaavan taideteoksia keskiviikkona 7.10. Tapahtuman ohjelmaan kuuluu kolmen uuden teoksen julkistaminen ja taiteilijoiden puheenvuoroja.

Savilahdessa järjestetään keskiviikkona 7.10. jo viidettä kertaa Valoilmiö-tapahtuma, joka tutustuttaa Valon kaavan taide- ja erikoisvalaistuskohteisiin. Tänä vuonna tapahtuman ohjelmassa korostuvat Savilahteen vuoden aikana valmistuneet uudet taideteokset, joiden julkistamisen yhteydessä kuullaan myös taiteilijoiden puheenvuoroja.

Maksuton opastettu kierros alkaa klo 18.00 Sarastuskaaren pysäköintilaitoksen edustalta (Sarastuskaari 7). Noin kaksi tuntia kestävän kierroksen aikana kuljetaan jalankulkuväyliä pitkin noin 1,5 kilometrin mittainen reitti Savilahden alueella.

Uudet taideteokset rikastuttavat Savilahden kaupunkiympäristöä

Vuoden aikana Savilahteen on valmistunut kaksi alikulkukäytäviin sijoittuvaa taideteosta sekä sähkökaappien taidekokonaisuus. Uusin teoksista on kuvataiteilija Arja Kärkkäisen Peilauma, joka sijaitsee Vanhan Varikon alueella Neulaniementien alittavassa uudessa alikulkukäytävässä.

Keraamisista, käsityönä valmistetuista laatoista koostuva Peilauma kuvaa tyynen järvenpinnan muodostamaa horisonttia. Teoksen lähtökohtana on ollut Savilahden nimi sekä savi materiaalina. Erilaiset savilaadut ja lasitteet luovat teokseen vaihtelevia pintoja ja yksityiskohtia, jotka kutsuvat pysähtymään hetkeksi keskelle kulkureittiä.

Helsingissä asuva ja Mustiossa työskentelevä Kärkkäinen tunnetaan yhteiskunnallisia teemoja, kuten kommunikaatiota ja osallisuutta, käsittelevästä taiteestaan sekä monipuolisesta tekniikoiden käytöstä.

Valoilmiössä esitellään myös Timo Kokon Tiedon, taidon ja materian väylä -teos, joka sijaitsee Savilahdentien ja Neulaniementien risteyksen alikulkukäytävässä. Heinäkuussa valmistunut teos saa ennen tapahtumaa kohdevalaistuksen, joka korostaa teosta myös pimeään vuodenaikaan. Lisäksi tapahtumassa tutustutaan Savilahteen kesällä valmistuneeseen sähkökaappien taidekokonaisuuteen, jonka ovat toteuttaneet Sari Hakala, Sami Korkiakoski, Nea Rytkönen, Iida Valkonen ja Saija Vihervuori.

Taidetta, valoa ja elämyksiä kaikille

Valoilmiö on suunnattu kaikille Savilahden alueesta, taiteesta, valaistuksesta, muotoilusta ja arkkitehtuurista kiinnostuneille. Tapahtuma on osa Savilahden valaistus-, kulttuuri-, muotoilu- ja taideohjelma Valon kaavaa, jonka tavoitteena on tuoda alueelle valosta inspiraationsa saavaa taidetta ja valotaidetta.

Tervetuloa mukaan nauttimaan taiteesta ja valosta, tutustumaan uusiin taideteoksiin ja tapaamaan niiden tekijöitä!