Lippumäen uimahalli avataan jälleen sunnuntaina 1.11.2026

Lippumäen uimahallin allasveden säännöllisessä veden laadun seurannassa todettiin tällä viikolla pieni määrä Pseudomonas aeruginosa -bakteeria ja uimahalli suljettiin torstaina 29.9. varotoimenpiteenä. Allasvesistä otetuissa uusintanäytteissä ei ole enää todettu bakteeria.

Uimahalli avataan normaalisti asiakkaille jälleen sunnuntaina 1.11.2026. Myös kuntosali, liikuntahalli ja kaikki puku- ja suihkutilat ovat normaalisti käytössä.

Uimahallissa tehtiin varmuuden vuoksi allasvesien tehoklooraus ja pintoja puhdistettiin desinfioivilla pesuaineilla torstain ja perjantain aikana.

Pseudomonas-bakteerit ovat yleisiä ympäristössä, joten niitä päätyy helposti uimahallin pinnoille käyttäjien mukana ja siten myös allasveteen, mikäli käyttäjien peseytyminen on puutteellista. Pseudomonas aeruginosa on bakteeri, jonka on todettu voivan aiheuttaa ihottumaa tai korvakäytävän tulehduksia allasveden välityksellä ja jota ei allasvesinäytteissä saa esiintyä lainkaan.