Elinvoima- ja konsernipalvelut

Elinvoima- ja konsernipalvelujen palvelualueen tavoitteena on vahvistaa Kuopion vetovoimaisuutta, elinkeinoelämää ja sen toimintaympäristöä sekä tukea ja ohjata palvelualueita ja muita toimintayksiköitä kaupungin tavoitteiden saavuttamisessa.

Elinvoima- ja konsernipalvelujen palvelualueeseen kuuluvat seuraavat vastuualueet:

  • Yrityspalvelu
  • Työllisyyspalvelu
  • Strategia- ja kehittäminen
  • Markkinointi ja viestintä
  • Hallintopalvelu
  • Henkilöstöpalvelu
  • Talous- ja omistajaohjaus
  • Tietohallinto
  • Kuopion Tilapalvelut

Elinvoima- ja konsernipalvelujen toimintaa johtaa kaupunginjohtaja. Palvelualueella toiminnasta vastaavat lisäksi asiakkuusjohtajat ja palvelupäälliköt.

Yhteystiedot

Asiakkuusjohtajat

Yrityspalvelu
Elinkeinojohtaja Jukka Pitkänen
jukka.pitkanen@kuopio.fi, 044 718 2085

Työllisyyspalvelu
Työllisyyspalvelujen johtaja Pirjo Oksanen
pirjo.oksanen@kuopio.fi, 044 718 1711

Strategia ja kehittäminen
Strategiajohtaja Sirpa Lätti-Hyvönen
sirpa.latti-hyvonen@kuopio.fi, 044 718 2132

Markkinointi ja viestintä
Markkinointijohtaja Kirsi Soininen
kirsi.soininen@kuopio.fi, 044 718 2020

Hallintopalvelu
Hallintojohtaja Tero Oinonen
tero.oinonen@kuopio.fi, 044 718 2021

Henkilöstöpalvelu
Henkilöstöjohtaja Anu Tiikasalo
anu.tiikasalo@kuopio.fi, 0447183100

Talous- ja omistajaohjaus
Talousjohtaja Marja-Leena Martikainen
marja-leena.martikainen@kuopio.fi,
044 718 2153

Tietohallinto
Tietohallintojohtaja Jari Torvinen
jari.torvinen@kuopio.fi, 044 718 5504

Kuopion Tilapalvelut
Toimitilajohtaja Hannu Väänänen
hannu.vaananen@kuopio.fi, 044 718 5615

Palvelupäälliköt

Strategia ja kehittäminen
Innovaatiopäällikkö Arto Holopainen
arto.holopainen@kuopio.fi, 045 139 3996

Työllisyyspalvelu
Työllisyyspalvelupäällikkö Virpi Noronen
virpi.noronen@kuopio.fi, 044 718 1071

Työllisyyspalvelupäällikkö Salla Rönkkö
salla.ronkko@kuopio.fi, 044 718 1590

Markkinointi ja viestintä
Asiakaspäällikkö Petri Kervola
petri.kervola@kuopio.fi, 044 718 2062

Viestintäpäällikkö Raija Korhonen
raija.korhonen@kuopio.fi, 044 718 2086

Hallintopalvelu
Kaupunginlakimies Vesa Toivanen
vesa.toivanen@kuopio.fi, 044 718 2041

Turvallisuuspäällikkö Mikko Moilanen
mikko.moilanen@kuopio.fi, 044 718 5630

Arkistopäällikkö Sanna Lahtelin
sanna.lahtelin@kuopio.fi,044 718 2003

Talous- ja omistajaohjaus
Taloussuunnittelupäällikkö Jaana Kuuva
jaana.kuuva@kuopio.fi, 044 718 2788

Talouspäällikkö Heini Piironen
heini.piironen@kuopio.fi, 044 718 2154

Talouspäällikkö Jusa Ruotsalainen
jusa.ruotsalainen@kuopio.fi, 044 718 4221

Henkilöstöpalvelu
Koulutus- ja rekrytointipäällikkö Tarja Savolainen
tarja.anneli.savolainen@kuopio.fi,
044 718 2221

Työsuojelupäällikkö Eemeli Ylinen
eemeli.ylinen@kuopio.fi, 044 718 2234

Tietohallinto
Tietohallintopäällikkö Ilkka Kukkonen
ilkka.kukkonen@kuopio.fi, 044 718 4007

Kuopion Tilapalvelut
Kaupunginarkkitehti Liisa Kaksonen
liisa.kaksonen@kuopio.fi, 044 718 5201

Rakennuttajapäällikkö Marko Väätäinen
marko.vaatainen@kuopio.fi, 044 718 686

Ylläpitopäällikkö Petri Hartikainen
petri.hartikainen@kuopio.fi, 044 718 5241

Tila- ja hallintopäällikkö Heikki Kekäläinen
heikki.kekalainen@kuopio.fi, 044 718 5078