Luontoretkikausi käynnistyy
Kuopion kaupungin luontoretkillä ja talkoissa pääset tutustumaan lähiluontoon touko–syyskuussa. Tarjolla on opastettuja retkiä kaikenikäisille. Retkikausi käynnistyy maanantaina 11. toukokuuta esteettömällä luontoretkellä Keihäsjärven lintutornille ja Kyy tutuksi -tapahtumalla, joka järjestetään Kuopion korttelimuseolla.
Retket tarjoavat kaikille kuopiolaisille mahdollisuuden tutustua lähiluontoon ja sen lajeihin, kuten luonnonkukkiin, lintuihin ja lepakoihin. Luonnonhoitotalkoissa torjutaan haitallisia vieraslajeja jättipalsamia ja komealupiinia sekä hoidetaan niittyjä ja perinneympäristöjä Antikkalassa ja Pilpassa. Tänä kesänä ohjelmassa on myös avaruusretkiä metsään sekä luonnonmukaisiin hulevesiratkaisuihin ja kaupunkiniittyihin tutustumista kansallisen kaupunkipuiston alueella. Lisäksi perinteinen Suomen luonnon päivän risteily järjestetään tänäkin kesänä.
Luontoretket ovat kaikille avoimia ja pääosin maksuttomia, ja ne opastetaan suomeksi ja osa retkistä myös englanniksi. Retkille ei vaadita ennakkoilmoittautumista, muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta. Ennakkoilmoittautuminen tulee tehdä Keihäsjärven esteettömälle linturetkelle, villalankojen lupiinivärjäys työpajaan sekä laiva- ja bussiretkille rajallisen paikkamäärän vuoksi. Laiva- ja bussiretkistä peritään muista retkistä poiketen 10 euron osallistumismaksu.
Luontoretkiä järjestävät Kuopion kaupungin ympäristönsuojelupalvelut, liikunta, kulttuuri ja yhteisöpalvelut ja Kuopion luonnontieteellinen museo yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa.
Retkiohjelma ja tiedot mahdollisista muutoksista ja peruutuksista löytyvät verkkosivuiltamme.