Asukastoiminta

Asukastoiminta kutsuu kaupunkilaisia mukaan! Kaikki asukkaat ovat tervetulleita sekä viettämään aikaa asukastiloissa että järjestämään maksutta asukastiloissa ohjelmaa, esimerkiksi lukupiirin tai jumppaa. Järjestöt ja toimijat voivat järjestää maksutta asukastiloissa ohjelmaa – sen ollessa kaikille avointa.

Asukastoiminta tukee yhteisöllistä toimintaa myös asukastilojen ulkopuolella koko kaupungin alueella. Mitä sinä voisit toteuttaa yhdessä ystäväsi, naapureiden tai vaikkapa harrastusporukan kanssa? Mitä alueeltasi puuttuu? Keksitkö uuden tapahtuman? Haluatko tulla
vapaaehtoiseksi asukastilaan? Kysy lisää!

Lisätietoa asukastiloista löydät linkeistä oikealla puolella. Tutustu viikko-ohjelmaan tästä PDF-esitteestä

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa ja saat viimeisimmän tiedon: Asukastoiminnan Facebook

Tutustu ajankohtaisiin tapahtumiin: Kuopion Seinä

Asukastoiminnan syksyllä 2021 kuvattu esittelyvideo on
katsottavissa tämän linkin takaa
.

Kuopion kaupunki jakaa tiloissa hengityssuojaimia ensisijaisesti kuopiolaisille vähävaraisille henkilöille tilojen aukioloaikoina. Muina aikoina hengityssuojaimia voi tiedustella oman alueen diakoniatyöntekijöiltä sekä SPR:n toimipisteistä.
Tietoa koronaviruksesta

Yhteystiedot Yhteystiedot

Lähiötyöntekijä
Katja Haarus
Neulamäen asukastila
Kohtaamo
, Koillinen kaupunkialue
044 718 2419
katja.haarus@kuopio.fi

Lähiötyöntekijä
Tuula Kaikkonen
Karttulan asukastila
Neulamäen asukastila
Särkiniemen asukastila
044 718 2823
tuula.kaikkonen@kuopio.fi

Lähiötyöntekijä
Outi Kuosmanen
Kohtaamo
Nilsiän asukastila
Vehmersalmen asukastila
044 718 2155
outi.kuosmanen@kuopio.fi

Lähiötyöntekijä
Pirkko Lehtonen
Länsi-Puijon asukastila
Männistön asukastila
044 718 2417
pirkko-liisa.lehtonen@kuopio.fi

Lähiötyöntekijä 
Minna Toivola

Männistön asukastila
Puijonlaakson asukastila
Maaninka ja Petonen
044 718 2017 
minna.toivola@kuopio.fi

Yhteisökoordinaattori
Heidi Kotikumpu
044 718 2462
heidi.kotikumpu@kuopio.fi

Asiakirjat

Suunnitelma Kuopion kaupungin asukastoiminnasta (pdf). (hyväksytty 12/2020)